CHP’li belediyelerde ‘akraba’ krizi! Atamalar geri alındı

CNN TÜRK muhabiri Melike Görür detayları aktardı; CHP’de son günlerde özellikle belediyelerde ‘atama’,’kayırmacılık’ iddiaları gündemde. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de bunun yanlış olduğunu ifade etti ve bazı atamaları da geri çektirdiğini söyledi. Peki onlar hangi belediyelerdeydi?

– Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey aranarak yeğeninin ataması geri çektirildi.
– Balıkesir’de CHP milletvekili Serkan Sarı’nın ağabeyinin atamasının durdurulduğu belirtiliyor.
– Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun akrabaları ve
– Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demir Çalı’nın yeğenin de atamalarının geri çektirildiği belirtiliyor.

Belediye başkanlarına ‘atamaları geri alın’ diye de haber verildi. CHP lideri Özgür Özel de bununla ilgili önemli ayrıntılar vermişti. Özellikle bu tür atamaları takip edeceklerini söyledi. Hatta ‘Alarma geçin’ dediğini ifade etti ve telefon uygulamasıyla birlikte oraya yazarak, ‘Genel Başkan bizzat takip ediyor. Bu işlere sakın kalkışılmasın.’ denilmesini de istediğini söyledi.

Özgür Özel akraba ataması yapan belediye başkanlarının gözünün yaşına bakmayacaklarını söyledi. ‘Hiç tavizimiz yok. Belediyede akraba, eş, dost, paralı pullu işlerle uğraşanların gözünün yaşına bakmayız.’ ifadelerini kullandı. Aynı zamanda ‘Bu tip işler CHP’ye duyulan güveni kökten sarsar. Kabul etmiyoruz.’ dedi.

Bu nedenle de Bursa, Balıkesir, Kırşehir ve Yüreğir’de tespit edilen atamaları geri aldırdı.

Edinilen bilgilere göre şu an için yeni bir atama yok. Bu nedenle de herhangi bir atamayı geri çektirme kararı bu illerin ve ilçelerin dışında yok. Ancak bunun içinde takip edilecek. Eğer tespit edilirse de atamaları geri çektirme yönünde yine aynı adım atılacak.

Bir yandan da CHP’de belediyede genelgede gönderilme hazırlığı da var. O genelge ise israfa karşılık bir genelge. İsrafa karşı herhangi bir adım atılması yönünde, masrafların olmaması yönünde de bir genelge var. O genelgenin kapsamı genişler mi? Bu şekilde atamaların olmaması yönünde bir madde eklenir mi? Biz de takip ediyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir