Konya’daki yüzey yarıkları bölgede yaşayanları tedirgin etti

Konya’nın Çumra ilçesinde yaşanan yüzey yarıkları, bölgedeki sakinleri tedirgin etti. Hotamış Gölü havzasında yer alan ve kuraklık ile yer altı su seviyesinin düşmesi sonucunda oluşan bu yarıklar, Adakale Mahallesi’nde 3 yıl önce başladı ve hala devam ediyor. Yüzey deformasyonu nedeniyle ortaya çıkan bu yarıklar, bazı noktalarda 8 metreye kadar derinleşebiliyor ve 2,5 kilometreye kadar uzanabiliyor.

Çumra’daki bu kuraklıkla ilişkili yarıklar, yerleşim bölgelerini tehdit ediyor ve bölgede hayvan otlatan çobanlar tarafından fark ediliyor. Adakale Muhtarı Etem Kutlu, yarıkların köyde endişe yarattığını ve köylülerin tedirgin olduğunu belirtti. Yağışların etkisiyle yarıkların daha da belirginleştiği ifade edilirken, yarıkların genellikle dozerlerle doldurulduğu ancak tekrar oluştuğu vurgulanıyor.

Konya Teknik Üniversitesi Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık’a göre, yarıkların oluşumu kuraklığa bağlı olarak hızlanıyor ve yer altı sularının çekilmesiyle ilişkilendiriliyor. Yarıkların genişliği bazen 5-6 metreye, derinliği ise 8-9 metreye ulaşabiliyor. Kuraklık devam ettiği sürece bu tür yüzey yarıklarıyla karşılaşmanın olası olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir